Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

Михайло Погребінський: «Причина революції – ефект доміно…»

Опубліковано: 18 жовтня 2012 року
Автор: Марія Недзельська

Причина революції – ефект доміно

– Чи були об'єктивні причини для революції в Лівії?

– Насправді там не було вагомих підстав для народного повстання. Революція не відбулася б ніколи, принаймні у найближчому майбутньому, якби не почалися повстання в Тунісі та Єгипті. У Лівії спрацював так званий «ефект доміно». Інших підстав я не бачу. Рівень життя лівійців точно не міг бути тим сірником, який, спалахнувши, підштовхнув людей на протести. У Лівії він на порядок вищий, ніж у всіх сусідніх країнах. Принаймні люди, які отримали мінімальну освіту і мають роботу, там точно не бідують – вони заробляють значно більше грошей, ніж їхні колеги в Україні. От, наприклад, медичній сестрі у нас платять трохи більше тисячі гривень, у Лівії – близько тисячі доларів США. Фахівці вищого класу отримують значно більше. У мене є знайомі лікарі, які не один рік працюють у Лівії і не хочуть звідти повертатися, адже їм за роботу платять плюс-мінус п'ять тисяч доларів. Приблизно такі ж зарплати в інженерів й інших спеціалістів. І ці дані зовсім не перебільшені – це перевірена інформація.

Читайте також:

– Можливо, настільки забезпеченими є лише люди, які мають роботу та статус, а переважна більшість населення на такому рівні не живе?

– У Лівії надзвичайно високий рівень соціального захисту. Там величезні ресурсні запаси, є що продавати і на чому заробляти – відповідно є кошти, тож населення не бідує. Безробітним, скажімо, виплачують таку матеріальну допомогу, що багатьом нашим працюючим людям навіть не снилися такі заробітки. У середньому лівійський безробітний отримує більш ніж 700 доларів для забезпечення своєї життєдіяльності. Існують там ще й інші дотації та допомоги. Скажімо, люди не платять квартплати, електроенергія також безкоштовна. А ще можна отримати безвідсоткові кредити на житло. Бензин коштує дешевше від води – літр пального оцінюють у 14 центів. Тож абсолютно впевнено можна говорити, що рівень життя у Лівії достатньо високий. – Багато сходознавців, особливо російських, запевняють, що в Лівії революція почалася не через внутрішні причини – відсутність прав і свобод чи тиранію Каддафі. Усі заворушення організували зовнішні сили, зокрема США. Причина – щоби здобути контроль над ресурсами Лівії...

– Експорту революції, у прямому сенсі цього слова, гадаю, не було. Заворушення почалися зі спонтанних подій, лідер Каддафі відреагував жорстко. Коли частина військових перейшла на бік опозиції, він розпочав війну проти цих вояків. Почалися удари з повітря, з бронетехніки – і це було представлено громадській думці у західному світі як війну проти власного народу, як громадянську війну. Каддафі перемагав, йому фактично залишилося лише взяти сімсоттисячне місто Бенгазі. Про захоплення цього населеного пункту Каддафі висловився дуже різко. Й аж тоді США скористалися ситуацією – це фактично стало приводом для військового втручання. Контроль над нафтою та інші ресурси, імовірно, також можна назвати причиною такого розвитку подій подій. Адже відпустити важливий регіон зі сфери впливу у неконтрольоване плавання, звісно, ні США, ні країни Заходу не могли.

Досьє:

Михайло Погребінський народивсяу 1946 р. в Києві. Закінчив фізичний факультет Київського державного університету. Політолог, політтехнолог. Коло професійних інтересів: аналіз поточної політичної ситуації, становлення інститутів громадянського суспільства, російсько-українські відносини, виборчі кампанії. Безпартійний. У різні часи – депутат, член київського міськвиконкому, помічник заступника Голови Верховної Ради України, робота в адміністрації Президента України. З 1989 р. брав участь як менеджер і радник у виборчих кампаніях. Член Ради експертів з внутрішньої політики при Президенті, радник прем'єр-міністра (1998-2000 рр.), радник глави адміністрації Президента (2002 р.). З 1993 р. – директор КЦПДК.

Продовження Олександр Богомолов: «Високий рівень життя – брехня та пропаганда»