Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

Олександр Богомолов: «Високий рівень життя – брехня та пропаганда»

Опубліковано: 18 жовтня 2012 року
Автор: Марія Недзельська

Високий рівень життя – брехня та пропаганда

– Які обставини, властиво, спровокували лівійську революцію?

– У лівійській революції нічого дивного немає. Уявіть собі, що якась людина досі живе у країні часів Сталіна. Вона не сприймає цього режиму – і раптом з'ясовує, що однодумців у неї чимало. Вони сходяться докупи і вирішують змінити життя. Вони подолали поріг страху перед владою, перед насильством. Зрештою, це причина всіх арабських революцій останнього часу. Це дуже позитивний процес, якщо, звісно, не брати до уваги кров, яка пролилася. Його обов'язково запишуть в історію. Адже вперше за дуже багато років Лівія задумалася, якою країною вона є, чому її уряд є диктаторським і як покращити рівень життя. Бо ж усе, що розповідають про добробут лівійського народу, – брехня. Високі показники життя у Лівії забезпечують лише лівійська пропаганда, якою досі займався правлячий режим, і російська преса, дуже схильна до його підтримки. З міркувань реальності нічого позитивного для більшості народу в Лівії немає.

Читайте також:

– Тобто зарплата у кілька тисяч доларів і допомога із безробіття – суцільна фікція?

– Звісно, що так. Прибуток на душу населення є справді надзвичайно високим, але при тому населення живе дуже погано. Особливо у Східній Лівії, де й почалася революція. Лише в столиці нинішньої революції місті Бенгазі рівень безробіття становить понад 20%. У регіоні цей показник ще вищий. Це точна інформація. Є й інші речі. Я на власні очі бачив, як виглядає Бенгазі – звісно, ще до революції. Гнітюче враження – брудне, неохайне, бідне, занедбане місто. Тож рівень життя став одним із ключових стимулів революції. Родина Каддафі банально грабувала свою країну. Чому російські експерти розповідають зовсім протилежні речі, цілком зрозуміло – це банальне намагання виправдати авторитарний режим і довести, що тільки такі режими є правильними.

– Наскільки у такому разі вірогідними є висловлювання про те, що революцію в Лівії фактично зробили США та Захід наче задля контролю над ресурсами?

– Це також, безсумнівно, російська пропаганда. Західним країнам безлад у східному світі не потрібен. Причому з багатьох причин, у тому числі й через внутрішньополітичні обставини. У США та ЄС тепер тема війни зовсім непопулярна. Те, що вони роблять у Лівії, можна назвати спробою обмеження ризиків. Адже можливі наслідки розпаду цієї країни жахливі та катастрофічні для всіх. Революція почалася стихійно. Рівень насильства став дуже високим. І зовсім нереалістичними виглядали сподівання, що революціонери стануть демократами і приведуть країну до чогось хорошого.

Тим паче, що лівійське суспільство – кланове. Це чудово демонструє той факт, що навіть для військових їхня племінна ідентифікація стала вищою, ніж лояльність до режиму – вояки родом зі сходу одразу втекли. Тож країна могла розпастися на кілька частин. Тобто Лівія могла перетворитися на бездонну дірку на узбережжі, крізь яку в Європу проходили б величезні потоки мігрантів. Так само сталася б катастрофа в енергетичному секторі. Як здобути нафту, якщо немає нормального уряду, а кожна провінція – окрема частина? І це неправда, що Захід хоче взяти під контроль лівійську нафту. Вона й так завжди була підконтрольною італійським компаніям. Причому майже на 100%.

Досьє:

Олександр Богомолов народився 1963 року в місті Волгограді (Російська Федерація). Закінчив Санкт-Петербурзький університет, східний факультет. Працює завідувачем відділу сучасного Сходу Інституту сходознавства. Володіє багатьма мовами: арабською, івритом, фарсі, англійською. Одружений. Виховує сина.

Початок Чому бунтує Лівія?