Олександр Пасхавер: «У підприємця буде три шляхи – “тінь”, закриття й обхід»
Львівська газета «Інформатор»

Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

Олександр Пасхавер: «У підприємця буде три шляхи – “тінь”, закриття й обхід»

Вівторок, 03 травня 2011, 09:15

Автор Марія Недзельська

Олександр Пасхавер – Як Ви оцінюєте новації, які запропонував уряд?

– З одного боку, легалізація зарплати є дуже позитивною річчю. Але ми завжди повинні пам’ятати й інше: будь-який підприємець має своє бачення того, скільки він може віддати державі з власних прибутків. І це насамперед пов’язано з рівнем довіри до держави та з історично обумовленою ментальністю. Ці два фактори й визначають його бажання. І він, виходячи з цього, формує свій бізнес. Зупинімося на аналізі першого фактора. Не таємниця, що у нас, окрім легальних податків, існують побори корупційні. Це хабарі чиновникам, нелегальні платежі за прискорення справи, за те, щоб увійти в бізнес і багато інших. Будь-який підприємець розглядає їх як податок.

По темі:

Бізнесменові загалом байдуже, який податок платити – легальний чи нелегальний. Його цікавить той сукупний об’єм, який він віддає, і його особистий прибуток. Тому якщо держава планує вивести з “тіні”підприємця, у тому числі й зарплати, які він виплачує, то вона насамперед повинна скасувати корупційні податки. Тоді бізнесмен платитиме все, що йому належиться. Усі інші вибивання виплат із нього – аморальні. Адже бути такого не може, щоби підприємець годував і корупційну демократію, і державу, й усіх інших. На це у нього просто не буде коштів! Так що всі штрафи й інші покарання, які пропонують, можуть призвести до абсолютно протилежних речей.

– Тобто Ви вважаєте, що драконівські штрафи та тюремне покарання матимуть радше негативні наслідки?

– Звісно, що так. Адже у підприємця буде три виходи з цієї ситуації: піти у глибоку “тінь”, закрити бізнес або ж обійти новий закон. Не думаю, що державі вигідно, щоби бізнесмен вибирав один із цих трьох варіантів. Але іншого не дано: легально платити ще більші податки, якщо держава не прибере корупційної складової, він не буде. Мабуть, найвигідніше для підприємців буде обрати третій варіант. Я не знаю, у який спосіб вони обходитимуть нове законодавство – якщо, звісно, законопроект стане повноцінним законом. Але переконаний, що впродовж півроку всі шляхи обходу підприємці знайдуть. Тож агресивні дії влади обернуться радше знаком «мінус». Усі розцінять такі дії як аморальні й держава знову втратить довіру. Хоча, повторюся, зовні це виглядає як благородна діяльність.

– Дехто вже встиг охарактеризувати такі нововведення як свідоме нищення бізнесу. Чи можна із цим погодитися?

– Я сказав би, що це несвідоме нищення бізнесу. Така собі суперстрижка. Хтось, може, і заплатить те, що від нього вимагатимуть. Але таких людей буде дуже мало, бо такі виплати можуть дозволити собі лише підприємці, які мають надприбутки. А більшість бізнесменів явно оберуть один із трьох названих мною шляхів – закриються, зайдуть у “тінь”або ж підуть обхідним нелегальними шляхами.

– Тігіпко зазначив, що у такий спосіб можна буде поповнити бюджет на 50 мільярдів гривень. Чи це реально?

– І нехай собі так думає далі! На мою думку, це зовсім нереальні суми. Якісь прибутки до бюджету спочатку справді надходитимуть. Може, хтось і заплатить з несподіванки. І платитиме, допоки не будуть напрацьовані нелегальні схеми обходу нових законів. Далі “стрижка”закінчиться. І справжній результат буде зовсім невтішним – тобто таким, як я сказав.

Досьє:

Олександр Пасхавер народився у Києві 1945 року. 1965-го закінчив економічний факультет Київського інституту народного господарства, 1971-го – аспірантуру в Московському інституті економіки. Кандидат економічних наук, член-кореспондент Академії технологічних наук України, заслужений економіст України, радник Президента України. 1971-1992 роки – провідний науковий співробітник Інституту економіки НАН України. 1992-1994 роки – головний експерт Центру ринкових реформ. У різний час був радником Президента, прем’єр-міністра, віце-прем’єр-міністра, міністра економіки, голови Фонду державного майна України. Одружений, має двох синів – Віктора та Петра.

Продовження: Сергій Соболєв: «Підприємців хочуть загнати в концтабори…»