Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

Щоби плиточка «сиділа»…

Опубліковано:03 травня 2011 року
Автор: Наталя Романів

Щоби плиточка «сиділа»…

«Інформатор» переконався: дешевий клей не означає неякісний

Керамічна плитка, мозаїка, натуральний камінь...Вибір облицювальних матеріалів сьогодні вражає і дозволяє кожному господареві вибрати те, що йому до вподоби. Однак щоб оброблені плиткою поверхні тішили око та служили не один рік, потрібно правильно підібрати для них клей.

Читайте також: return_links(); ?>

Якщо клеїти шпалери доводилося хоча б раз у житті кожному і на основі власних спроб та помилок визначити для себе найкращий клей, то з укладенням плитки такі експерименти недоречні. Адже шпалери доводиться міняти порівняно часто, незважаючи на те, що на ринку давно з'явилися стійкі до зносу матеріали, зокрема на вініловій основі.А ось керамічна плитка служить значно довше, іноді й десятки років, тому можливість «потренуватися» у самостійному укладанні випадає нечасто.Тож цього разу в рубриці «Агент якості» ми вирішили перевірити клей для керамічної плитки і поділитися досвідом із читачами. Він стане особливо корисний тим, хто саме робить ремонт і опинився перед вибором, який клей для плитки обрати.

Усі клеї для плитки, по суті, можна розділити на дві великі групи. Першу утворюють клейові пасти або мастики, які продають уже готовими – це однорідні маси, за консистенцією схожі на густу сметану. Друга група плиткових клеїв (до того ж найбільша) – сухі суміші, які треба розводити водою. Переваг у сухих клеїв перед готовими мастиками багато. Це кращі механічні якості затверділих розчинів, висока надійність кріплення, придатність для використання у зовнішньому облицюванні. Тому свій вибір «Інформатор» спинив саме на сухих сумішах. В експерименті взяли участь клеї «ProfLine» (КС-11), «Polimin» (П-12), «Ceresit» (СМ-11) та «Siltek» (Т-80). Ми не планували віддавати їх у лабораторію і досліджувати склад. Хотіли саме практично випробувати, які вони у використанні. За основу взяли думку досвідченого майстра, який і спробував укласти плитку на клей різних виробників. Оскільки експеримент проводили у типових житлових умовах, то основними критеріями оцінки стали: вигідність у роботі, розхід, ціна та якість – тобто показники, які може визначити звичайний користувач, а не різноманітні лабораторні дослідження. Зрештою, кожен із нас вибирає товар на підставі власних переконань і досвіду. Додамо, що майстер не знав, яка контрольна суміш належить якому виробникові, – всі мішки ми обклеїли папером, а інструкції надрукували.

Щоби поставити всі марки в однакові умови, алгоритм тестування був однаковий для всіх. З кожного представленого для участі в експерименті клею виготовляли робочу суміш згідно з рецептурою, зазначеною на упакуванні (480 мл води на 2000 г сухої суміші), розмішували протягом 2 хв та залишали «дозрівати» впродовж 5 хв. Потім розчин оцінювали щодо однорідності й еластичності. Контрольні зразки суміші залишали для оцінки часу затвердіння. Плитку укладали на вирівняну, попередньо підготовлену поверхню. Далі періодично перевіряли можливість коригування укладених зразків, оцінювали витрати (розхід) суміші на площу укладеної плитки. Плитку викладали за допомогою шпателя з розміром зубців 8х8 мм. Через 24 години ми перевірили якість викладеної плитки. Далі отримані показники проаналізували й вивели узагальнену оцінку.

«Siltek»: «темна конячка»

Щоби приготувати клейову суміш «Siltek» (Т-80), її змішали з водою і розмішували до появи однорідної маси без грудочок. Розчин, виготовлений відповідно до вимог виробника, зазначених на упакуванні, майстер назвав неоднорідним та сухуватим. Його пластичність виявилася нижче середньої. Як і годиться, розчину дали настоятися протягом п'яти хвилин. Отримана маса потребувала ще рідини – у результаті додали 80 г води та ще раз перемішали. Розхід готового клею «Siltek» (Т-80) на викладання плитки становив 4500 см2 (4,44 кг/м2). Цей клей для плитки у фасуванні по 25 кг коштує 35,90 грн, тобто один кілограм суміші – 1,436 грн. Тож, зробивши нескладні підрахунки, ми обчислили вартість 1 м2 викладеної плитки: 1,436 х 2 / 0,45 = 6,38 грн/м2.

«Polimin»: на рівні стандарту

«Polimin»на ринку вже давно, тому зумів гарно зарекомендуватися як якісний матеріал. А як він проявив себе у нашому експерименті? Клейовий розчин приготували згідно з інструкцією. Майстер охарактеризував його консистенцію як однорідну. Маса була середньої пластичності. Як і інші зразки, розчин залишили для «дозрівання» на п'ять хвилин. По завершенні визначеного часу виявилося, що він потребує розведення, тому до нього додали 20 г води та ще раз перемішали. Розхід готового клею на укладання плитки – 4350 см2 (4,59 кг/м2). Вартість фасованого мішка вагою 25 кг «Polimin» (П-12) – 34,95 грн. Відповідно, ціна 1 кг суміші становить 1,398 грн. Для експерименту взяли 2 кг суміші, тож 1 м2викладеної плитки становить 1,398 х 2 / 0,435 = 6,42 грн/м2.

«Ceresit»: бренд для професіоналів

Матеріали під торговою маркою «Ceresit» уже давно завоювали своїх прихильників серед будівельників. Сухий клей «Ceresit» (СМ-11) готували, як того вимагає інструкція: суху суміш засипали у завчасу відміряну кількість води, при цьому весь час помішуючи. Це гарантувало утворення однорідної маси без грудочок. Отриманий розчин майстер назвав «пісчаним». Після необхідних п'яти хвилин витримки маса не потребувала додаткових дій: доливати води, як у попередніх зразках, не довелося. У результаті розхід готового клею «Ceresit» (СМ-11) на укладання плитки сягнув 4700 см2 (4,25 кг/м2). Ціна сухої клейової суміші у фасуванні по 25 кг становить 41,00 грн, відповідно вартість 1 кг – 1,64 грн. Для вимощення плитки використали 2 кг суміші, отже вартість 1 м2 викладеної плитки становить 1,64 х 2 / 0,47 = 6,97 грн/м2.

«ProfLine»: еластична робота

Після приготування клейового розчину майстер оцінив «ProfLine» (КС-11) серед решти зразків як найеластичніший матеріал, з яким комфортно працювати. Після п'ятихвилинного «дозрівання» консистенція розчину не потребувала ані додавання води, ані додаткового помішування. Розхід готового клею на укладання плитки становив 4000 см2 (5,0 кг/м2). Ціна суміші «ProfLine» (КС-11) становить 23,90 грн. Оскільки всі інші виробники розфасували свою продукцію у мішки вагою 25 кг, тож аби з'ясувати, чий товар дорожчий чи дешевший, розрахуємо вартість 1 кг суміші. Для «ProfLine» (КС-11) це 1,195 грн. Для укладання плитки взяли 2 кг суміші, отже вартість на 1 м2 укладеної плитки становить 1,195 х 2 / 0,4 = 5,97 грн/м2.

Наше тестування продемонструвало: однаково добрими для роботи із викладання плитки є сухі клейові суміші«Ceresit» і «ProfLine». Щоправда, викласти метр квадратний керамічної плитки клеєм «Ceresit» коштує 6,97 грн, а «ProfLine» – 5,97 грн. Тому вибірроками і досвідом поколінь бренду зажди залишається за споживачем: надати перевагу перевіреному чи спробувати новинку ринку.

Кейс:

Сухі суміші – це складні багатокомпонентні композиції, кожен виробник має власну рецептуру їх виготовлення, секрети якої не розкривають. Однак приблизний склад клеїв відомий. Вони обов'язково містять наповнювачі: зазвичай це сухий фракціонований (тобто з частинками строго певного розміру) кварцовий пісок, подрібнені доломіти, вапняки, мелені кальцити та шлаки.Уякості сполучного матеріалу можуть виступати як мінеральні речовини (портландцемент, гашене вапно, гіпс), так і органічні, на основі полімерів (штучних смол).Щоби розчин мав оптимальну в'язкість і не розшаровувався, у суміш додають ефіри целюлози.Вони продовжуютьчас, протягом якого положення плиток можна корегувати. Нарешті, до складу сухих клеїв входять полімерні порошки, які підвищують термін використання розчину, поліпшують його морозостійкість і зчеплення навіть із нестандартними основами (пластиком, ДСП, шаром старої фарби, поверхнями, що погано вбирають вологу).А щоби надати клею певних характеристик – наприклад, таких, як міцність, еластичність і т. д., в його рецептуру вводять пластифікатори, гідрофобізатори, загусники, піногасники та інші добавки.

Продовження Основні властивості клеїв