Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

Допоміг слідству – вільний

Опубліковано: 10 листопада 2011 року
Автор: Богдана Бурдейна

Допоміг слідству – вільний

Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність не лише тих осіб, які брали хабарі, а й тих, які їх давали. Статтею 369 КК передбачено покарання у вигляді штрафу або ж і позбавлення волі. За даними Генпрокуратури, було виявлено крім основного, ще 8 фактів взяття хабарів Ігорем Зваричем. Щодо всіх них порушено кримінальні справи – стосовно давання хабарів і допомоги в їх одержанні. У підсумку, жодному з обвинувачених не винесено присуду.

У коментарі «Інформаторові» кандидат юридичних наук Ірина Сенюта розповіла, що є законний спосіб уникнути відповідальності.

– Особа, яка пропонувала чи давала хабар, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо після давання хабара вона добровільно заявила про це, – каже Синюта. – Звільняється від відповідальності і той, у кого вимагали хабар.

Читайте також:

Такою особою у справі, напевно, є бізнесмен Іван Залізний, власник ПП «Оліяр», котре виробляє олію марки «Майола». Він намагався за 100 тис. доларів купити сприяння судді Зварича у відведенні йому землі на території Пустомитівського району. Суддя гроші взяв, але питання не вирішив. Бізнесмен написав заяву до СБУ – і з цього почалася «справа Зварича».

Імовірно, на тих самих підставах уник відповідальності і заступник голови ВАТ «Львівобленерго» Ярослав Стасюк. Він через колегу-юриста передав 15 тисяч «зелених» Ігореві Заричу для отримання вигідного для «Львівобленерго» рішення суду. На судовому засіданні він це підтвердив, але не міг сказати, отримував ці гроші особисто Зварич чи хтось із співробітників. Цікаво, що факт заяви про хабар Стасюк підтвердив, але не згадав, де саме та на чиє ім'я її писав. Коментувати цю ситуацію «Інформаторові» особисто він відмовився, лише через секретаря повідомив, що йому «нічого сказати у цій справі».

Надбавка за ризик

Генпрокуратура повідомляла, що Ігор Зварич отримував хабар у розмірі 100 тис. гривень від львівського адвоката Володимира Косенка в обмін на сприяння під час розгляду справ його клієнтів у суді. Косенко короткий час був адвокатом Зварича. Однак незабаром йому стало не до захисту інтересів судді, оскільки його затримали співробітники СБУ. Проти нього порушили кримінальну справу за звинуваченням у причетності до справи «Сільмашу» – йому інкримінували «розкрадання майна в особливо великих розмірах». Однак інформації про те, чи порушено проти нього кримінальну справу за давання хабара, немає.

Слідчий із особливо важливих справ Генпрокуратури Володимир Жербицький відмовляється коментувати будь-що, що має стосунок до адвоката Косенка. Каже: «Я особисто займався справою Зварича, а цією – ні».До слова, Володимир Косенко – доволі одіозна особистість. Він був фігурантом щонайменше двох гучних процесів. Перший пов'язаний із нині вже покійним бізнесменом та головою Львівської обласної державної адміністрації й обласної ради Степаном Сенчуком. Саме на зустріч із Косенком приїхав Сенчук у фатальний для себе день у листопаді 2005-го. Адвокат запізнився, а Сенчука розстріляли в автомобілі. Юридичну підтримку Косенко надавав і Богданові Дацку, директорові скло-зеркальному заводу, якого вбили у листопаді 2006 року на території цього підприємства.

Старший помічник прокурора Оболонського району Яніс Симонов, котрий входив у групу звинувачення, зазначив: ті, хто давав хабарі, були змушені це робити. «Ці особи співпрацювали зі слідством, давали правдиві послідовні свідчення, – сказав він. – На мою думку, вони повинні бути звільнені від кримінальної відповідальності». Водночас Симонов вважає, що справи, які стосуються суддів, мають винести в окреме провадження.

Правозахисник Семен Глузман щодо можливого покарання суддів-хабарників налаштований песимістично. «Виправити ситуацію неможливо, і припинити це неможливо, бо це частина звичного життя нашої держави», – каже він.

Натомість, як свідчать записи СБУ, котрі проводили в кабінеті Ігоря Зварича, останній задокументований хабар у 5 тис. доларів США він отримав від судді Залізничного районного суду м. Львова Олени Мельничук як гарантію вирішення справи на користь її клієнта. Пані Мельничук досі займає посаду судді.

Не варто звинувачувати Генпрокуратуру у повній бездіяльності. Адже ще 2009 року прокурори просили Раду суддів звільнити дружину обвинуваченого судді Оксану Зварич із посади судді Львівського апеляційного господарського суду. Тоді слідчим вдалося знайти зошит, у якому, як підтвердила графологічна експертиза, вона вела так звану «чорну бухгалтерію». Слідчий Жербицький розповідав, що в цьому зошиті дружина судді записувала суми хабарів і їх призначення. Попри це, Оксана Зварич досі працює суддею у Львівському апеляційному господарському суді.

У середовищі львівських правників поширеною є думка, що після судового процесу над її чоловіком вона приймає всі рішення винятково з погляду букви закону, а пропозиції хабара відкидає одразу. З іншого боку, подейкують, що загалом хабарництво у львівських судах нікуди не зникло, а лише зросли «розцінки» – вдвічі. Надбавка за ризик?

Початок Чому вони не сидять?