«Бандерівські» мільйони
Львівська газета «Інформатор»

Сайт переїхав з домена informator.lviv.ua на домен exploreinfo.net

«Бандерівські» мільйони

Понеділок, 16 травня 2011, 14:11

Автор: Надія Вакуленко

пам'ятник Бандері у Львові У той час, коли будівельникам платять за риштування по 50 тисяч гривень на місяць, архітектор, який втілив пам’ятник українському провідникові, за свою роботу не отримав жодної копійки

Такого тривалого об’єкта, як спорудження пам’ятника Степанові Бандері у Львові, мабуть, ще не було. Уже більш ніж десять років львівська громада очікує на повноцінне відкриття монумента, однак роботи чомусь тривають дуже повільно.

Загальна вартість цього об’єкта становила 11 млн 600 тисяч гривень. Із цих коштів уже освоїли понад 6 мільйонів. Решту суми мають використати на завершення будівництва. Заплановано, що цьогоріч цей довгобуд нарешті відкриють. Чому пам’ятник будівничому Української держави ніяк не можуть завершити? На що було витрачено чималі суми та куди поділися гроші із благодійного фонду? Про це читайте в нашому розслідуванні. Завершать до серпня. Якщо буде фінансування…

По темі:

2002 року у Львові на площі біля собору святих Єлизавети й Ольги відбулося відкриття спорудженої першої черги пам’ятника провідникові Організації українських націоналістів Степанові Бандері. Замовником будівництва тоді виступало управління капітального будівництва Львівської облдержадміністрації, виконавцем робіт – ТзОВ «Спільне українсько-американське підприємство “Ренесанс – ДР”». Як вдалося з’ясувати «Інформаторові», за всі роботи з підприємством «Ренесанс – ДР» розплатитися. Попри те, торік завершувати будівництво пам’ятника вже доручили управлінню капітального будівництва Львівської обласної ради. За словами директора цього відомства Ярослава Візняка, об’єкт було здано з певними огріхами. Приміром, одна з чотирьох колон виступає на чотирнадцять сантиметрів, і цей недолік треба усунути до початку наступних робіт.

«Нам залишається доробити площу та чотири колони, – розповідає Я. Візняк. – Залишкова вартість робіт становить 5 млн 116 тисяч гривень. Ми вже провели тендер, який виграла луцька фірма “Гранітбудексклюзив”. Питання було в тому, чи якісно генпідрядник зможе виконати роботи на об’єкті – і ця фірма нам повністю підійшла».

Сума договору становить 4 млн 986 105 тис. гривень. Чи адекватна це ціна для завершення пам’ятника? В управлінні капітального будівництва стверджують, що така сума зовсім не завищена, адже лише на обкладання монумента гранітом потрібно понад 2 мільйони гривень. «Загальна площа колон становить 1100 квадратних метрів, – каже пан Візняк. – Однак крім самої вартості граніту, треба ще заплатити за його полірування, за систему кріплення, яка є дорогою, а ще оплата будівельникам тощо».

Роботи біля пам’ятника повинні розпочати на початку травня, однак уже кілька місяців львів’яни бачать змонтоване риштування, яке ніхто не використовує. Невже обласний бюджет настільки багатий, що не має куди подіти 50 тисяч гривень щомісяця? Саме стільки генпідрядник повинен платити львівській фірмі «Меркурій» за надане обладнання. Але, за словами Ярослава Візняка, якщо «Гранітбудексклюзив» виграв тендер на добудову пам’ятника на суму 4 млн 986 тисяч гривень, то ця ціна є сталою. «Скільки генпідрядник використає з цієї суми на риштування – це його справа, – каже Я. Візняк. – Головне, що він повинен вкластися в цю суму та завершити будівництво. Сьогодні граніт уже є на заводі генпідрядника. Треба лише дочекатися точного розрахунку та розмірів, за якими мають порізати плити».

Як розповів агентові «Інформатора» в телефонній розмові директор фірми «Гранітбудексклюзив» Сергій Грабарчук, із ними справді поки що розрахувалися тільки за риштування. А це немало-небагато 180 тисяч гривень за три місяці. «Однак можу вас запевнити, що за минулі два місяці за риштування ми платити не будемо, – каже Сергій Михайлович. – У нас є домовленість із фірмою “Меркурій”, яка пішла нам назустріч і не вимагатиме коштів за риштування, яке поки що ніхто не використовує. Відтак громада Львова від цього не постраждає». Також директор «Гранітбудексклюзиву» переконував нас, що наразі граніт вони закупили за власні кошти. Проте яка вартість цього матеріалу, навідріз відмовився повідомляти. Крім того, цей пан додав, що пам’ятник вони доведуть до ладу до кінця серпня, і це лише якщо буде нормальне фінансування.

Однак наразі депутати Львівської обласної ради проголосували за виділення на добудову монумента 1 млн 200 тис. гривень. Половину цієї суми забрали з розходів депутатського корпусу, іншу – від продажу майна. Попри те, цієї суми ще немає на рахунках фінансового управління Львівської облради. Де ці гроші?

«У мене є чіткий план – здати другу чергу добудови пам’ятника до кінця 2011 року, – каже Ярослав Візняк. – Наше управління контролювати кожну копійку та якість виконаних робіт». Що ж, поживемо – побачимо.

Продовження: Десятирічна бронза та «секретний» граніт